(English) “Günışığını Paylaşmak” Sergisi Budapeşte’de

Türkiye’nin dini ve kültürel zenginliğini yansıtan “Günışığını Paylaşmak” isimli fotoğraf sergisi, Brüksel ve Londra’dan sonra Haziran ayında Budapeşte’de.

turkish2014Tüm farklılıkları ve benzerlikleriyle yüzyıllardır aynı coğrafyada yaşayan insanların hayatlarından kesitler sunan“Günışığını Paylaşmak” fotoğraf sergisi, Yunus Emre Enstitüsü Budapeşte Türk Kültür Merkezi’nin tarihi binasının avlusunda, sergi için özel olarak hazırlanan dekorasyon ile 11 Haziran 2014’te açıldı. 6. Bölge Belediyesi, Auguszt Pastanesi, UNESCO Macar Milli Komisyonu’nun işbirlikleri ile gerçekleşen açılış törenine T.C. Budapeşte Büyükelçisi, Hırvatistan ve Makedonya Büyükelçileri, Macaristan’daki Ortodoks Hristiyanlar ve Yahudi cemaatleri gibi farklı dini grupların temsilcileri, bakanlık temsilcileri ile çok sayıda gazeteci katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan T.C. Budapeşte Büyükelçisi Sayın Şakir Fakılı, Türkiye’nin zenginliğini göstermenin ve barış içinde birlikte yasamanın önemine dikkat çekti. Budapeşte 6. Bölge Belediye Başkan Yardımcısı Márta Simonffyde kendi bölgelerinde, özellikle Andrássy Caddesinde bu kadar güzel bir sergiyi açmaktan memnuniyet duyduklarını, Yunus Emre Enstitüsü ve 6. Bölge Belediyesi’nin gelecekte ortak faaliyetler gerçekleştirmesini istediklerini dile getirdi.

Daha sonra dünyaca ünlü halk müziği sanatçısı Márta Sebestyén söz aldı. UNESCO Barış Sanatçısı unvanını Macaristan’da tek başına taşıyan ve kendisini barış içinde yaşamaya adayan sanatçı, dünyanın her yerinde kültürlerin birbirlerinden uzak olmadıklarını göstermek için pek çok çok kültürlü konsere katılmıştır. Bir ekonomist olan babasının bildiği 7 dilden biri olan Türkçe aracılığıyla çocukluğundan beri Türk kültürüyle ve müziğiyle içiçe yaşadığını da belirten Márta, konuşmasının sonunda Azerbaycan’dan gelen davulla eşlik ettiği Türkçe bir Hristiyan ilahisi seslendirdi. Konuşmaların ardından Macaristan’ın tarihi pastanelerinden biri olan Auguszt Cukrászda’nın ikramları davetlilere sunuldu. Aynı günün akşamında serginin kapıları Yunus Emre Enstitüsü Budapeşte Türk Kültür Merkezi Müdürü Hakkı Yaz’ın yaptığı konuşma ile bu kez de Budapeşte sakinleri için açıldı.

Aynı günışığını paylaşan, tüm farklılıkları ve benzerlikleriyle yüzyıllardır bir arada kardeşçe yaşayan insanların öyküsünü anlatan fotoğraf sergisi, Türkiye’de yaşayan farklı dinlere mensup insanların günlük yaşantıları, bayram kutlamaları, ibadetleri ve ibadet mekânlarından kareler yansıtıyor.11-29 Haziran 2014 tarihleri arasında sürecek sergiye okullardan da pek çok grubun gelmesi planlanıyor. En yoğun ziyaretin ise 21 Haziran 2014 Cumartesi günü Müzeler Gecesi etkinlikleri kapsamında olması bekleniyor.

error: Content is protected !!